    STMicroelectronics BTA16-400BWRG
    Part No.:
    BTA16-400BWRG
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedBTA16-400BWRG.pdf
    Description:
    TRIAC ALTERNISTOR 400V 16A TO220
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Snubberless™
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Triac Type:
    Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State:
    400 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    16 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    160A, 168A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    50 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)