    Littelfuse Inc. L4008R6TP
    Part No.:
    L4008R6TP
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedL4008R6TP.pdf
    Description:
    TRIAC SENS GATE 400V 8A TO220AB
    Package/Case:
    TO-220-3
    Voltage - Off State:
    400 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    8 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    65A, 85A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    10 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    20 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    TO-220AB
    1. How to order L4008R6TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the L4008R6TP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of L4008R6TP?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of L4008R6TP.
    Image L4008R6TP
    Part Number L4008R6TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series -
    Package/Case TO-220-3
    Triac Type Logic - Sensitive Gate
    Voltage - Off State 400 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 65A, 85A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 20 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ)