    Littelfuse Inc. LJ4008D8TP
    Part No.:
    LJ4008D8TP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLJ4008D8TP.pdf
    Description:
    TRIAC SENS GATE 400V 8A TO252
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    LJxx08xx
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Logic - Sensitive Gate
    Voltage - Off State:
    400 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    8 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    70A, 84A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    20 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    25 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-252 (DPAK)
    1. How to order LJ4008D8TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LJ4008D8TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LJ4008D8TP?
    Image LJ4008D8TP
    Part Number LJ4008D8TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series LJxx08xx
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Triac Type Logic - Sensitive Gate
    Voltage - Off State 400 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 70A, 84A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 20 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 25 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)