    Littelfuse Inc. QJ6004V3TP
    Part No.:
    QJ6004V3TP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
    Description:
    TRIAC 600V 4A TO251AA
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    QJxx04xx
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Standard
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    4 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    40A, 48A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    25 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    20 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-251AA
    1. How to order QJ6004V3TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the QJ6004V3TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of QJ6004V3TP?
    Image QJ6004V3TP
    Part Number QJ6004V3TP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Series QJxx04xx
    Package/Case TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Triac Type Standard
    Voltage - Off State 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 4 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 40A, 48A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 25 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 20 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)