    Microchip Technology APTGT300DA170D3G
    Part No.:
    APTGT300DA170D3G
    Package:
    D-3 Module
    Description:
    IGBT MODULE 1700V 530A 1470W D3
    Package/Case:
    D-3 Module
    Configuration:
    Single
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1700 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    530 A
    Power - Max:
    1470 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.4V @ 15V, 300A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    8 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    26 nF @ 25 V
    NTC Thermistor:
    No
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    D3
    1. How to order APTGT300DA170D3G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APTGT300DA170D3G price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APTGT300DA170D3G?
    Image APTGT300DA170D3G
    Part Number APTGT300DA170D3G
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case D-3 Module
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration Single
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 530 A
    Power - Max 1470 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 300A
    Current - Collector Cutoff (Max) 8 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 26 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor No
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)