    Microchip Technology APTGT150TDU60PG
    Part No.:
    APTGT150TDU60PG
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    SP6
    Description:
    IGBT MODULE 600V 225A 480W SP6P
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    SP6
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Configuration:
    Triple, Dual - Common Source
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    225 A
    Power - Max:
    480 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.9V @ 15V, 150A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    250 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    9.2 nF @ 25 V
    Input:
    Standard
    NTC Thermistor:
    No
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 175°C (TJ)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    SP6-P
    1. How to order APTGT150TDU60PG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APTGT150TDU60PG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APTGT150TDU60PG?
    Image APTGT150TDU60PG
    Part Number APTGT150TDU60PG
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case SP6
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration Triple, Dual - Common Source
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 225 A
    Power - Max 480 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.9V @ 15V, 150A
    Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 9.2 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor No
    Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)