    YAGEO CC1206ZPY5V6BB106
    Part No.:
    CC1206ZPY5V6BB106
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCC1206ZPY5V6BB106.pdf
    Description:
    CAP CER 10UF 10V Y5V 1206
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    CC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    -20%, +80%
    Voltage - Rated:
    10V
    Temperature Coefficient:
    Y5V (F)
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 85°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.95mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order CC1206ZPY5V6BB106 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CC1206ZPY5V6BB106 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CC1206ZPY5V6BB106?
    Image CC1206ZPY5V6BB106
    Part Number CC1206ZPY5V6BB106
    Manufacturer YAGEO
    Series CC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 10 µF
    Tolerance -20%, +80%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient Y5V (F)
    Operating Temperature -30°C ~ 85°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)