    Murata Electronics GRM21BR61C106KE15K
    Part No.:
    GRM21BR61C106KE15K
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGRM21BR61C106KE15K.pdf
    Description:
    CAP CER 10UF 16V X5R 0805
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    X5R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.053" (1.35mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GRM21BR61C106KE15K on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GRM21BR61C106KE15K price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GRM21BR61C106KE15K?
    Image GRM21BR61C106KE15K
    Part Number GRM21BR61C106KE15K
    Product Status Active
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)