    Murata Electronics GRM1555C1H102JA01D
    Part No.:
    GRM1555C1H102JA01D
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGRM1555C1H102JA01D.pdf
    Description:
    CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0402
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GRM1555C1H102JA01D on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GRM1555C1H102JA01D price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GRM1555C1H102JA01D?
    Image GRM1555C1H102JA01D
    Part Number GRM1555C1H102JA01D
    Product Status Active
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)