    Vishay Vitramon VJ0603D360FXBAJ
    Part No.:
    VJ0603D360FXBAJ
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedVJ0603D360FXBAJ.pdf
    Description:
    CAP CER 36PF 100V C0G/NP0 0603
    Series:
    VJ HIFREQ
    Capacitance:
    36 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Q, Low Loss
    Ratings:
    Applications:
    RF, Microwave, High Frequency
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.94mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order VJ0603D360FXBAJ on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the VJ0603D360FXBAJ price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ0603D360FXBAJ?
    Image VJ0603D360FXBAJ
    Part Number VJ0603D360FXBAJ
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ HIFREQ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 36 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q, Low Loss
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)