    Vishay Vitramon VJ0603A471FXAAC
    Part No.:
    VJ0603A471FXAAC
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedVJ0603A471FXAAC.pdf
    Description:
    CAP CER 470PF 50V C0G/NP0 0603
    Series:
    VJ
    Capacitance:
    470 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    50V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Applications:
    General Purpose
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.038" (0.97mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order VJ0603A471FXAAC on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the VJ0603A471FXAAC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ0603A471FXAAC?
    Image VJ0603A471FXAAC
    Part Number VJ0603A471FXAAC
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 470 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.038" (0.97mm)