    Vishay Vitramon VJ0402D8R2CXCAJ
    Part No.:
    VJ0402D8R2CXCAJ
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedVJ0402D8R2CXCAJ.pdf
    Description:
    CAP CER 8.2PF 200V C0G/NP0 0402
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Series:
    VJ HIFREQ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    8.2 pF
    Tolerance:
    ±0.25pF
    Voltage - Rated:
    200V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Q, Low Loss
    Ratings:
    Applications:
    RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension:
    0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.024" (0.61mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order VJ0402D8R2CXCAJ on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the VJ0402D8R2CXCAJ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ0402D8R2CXCAJ?
    Image VJ0402D8R2CXCAJ
    Part Number VJ0402D8R2CXCAJ
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ HIFREQ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 8.2 pF
    Tolerance ±0.25pF
    Voltage - Rated 200V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q, Low Loss
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.024" (0.61mm)