    STMicroelectronics STTH12010TV1
    Part No.:
    STTH12010TV1
    Package:
    ISOTOP
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSTTH12010TV1.pdf
    Description:
    DIODE MODULE GP 1000V 60A ISOTOP
    Shipping
    Inventory:80
    Package/Case:
    ISOTOP
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    2 Independent
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    1000 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    60A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    2 V @ 60 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    115 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    20 µA @ 1000 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order STTH12010TV1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the STTH12010TV1 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STTH12010TV1?
    Image STTH12010TV1
    Part Number STTH12010TV1
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case ISOTOP
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 2 Independent
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1000 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 60A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2 V @ 60 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 115 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1000 V
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max)