    Microchip Technology APT30D100BCTG
    Part No.:
    APT30D100BCTG
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedAPT30D100BCTG.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY GP 1000V 30A TO247
    Shipping
    Inventory:68
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    1000 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    2.3 V @ 30 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    290 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    250 µA @ 1000 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247 [B]
    1. How to order APT30D100BCTG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APT30D100BCTG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APT30D100BCTG?
    Image APT30D100BCTG
    Part Number APT30D100BCTG
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case TO-247-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1000 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.3 V @ 30 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 290 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 1000 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C