    onsemi MBR30H30CTG
    Part No.:
    MBR30H30CTG
    Manufacturer:
    onsemi
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMBR30H30CTG.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOT 30V 15A TO-220
    Shipping
    Inventory:45
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    SWITCHMODE™
    Package/Case:
    TO-220-3
    Product Status:
    Active
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    30 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    480 mV @ 15 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    800 µA @ 30 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    Supplier Device Package:
    TO-220
    1. How to order MBR30H30CTG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MBR30H30CTG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MBR30H30CTG?
    Image MBR30H30CTG
    Part Number MBR30H30CTG
    Manufacturer onsemi
    Series SWITCHMODE™
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 480 mV @ 15 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 800 µA @ 30 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C