    IXYS MDA72-16N1B
    Part No.:
    MDA72-16N1B
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-240AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMDA72-16N1B.pdf
    Description:
    DIODE MOD GP 1600V 113A TO-240AA
    Shipping
    Inventory:36
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    TO-240AA
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Anode
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    1600 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    113A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.6 V @ 300 A
    Speed:
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    15 mA @ 1600 V
    Operating Temperature - Junction:
    -40°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order MDA72-16N1B on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MDA72-16N1B price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MDA72-16N1B?
    Image MDA72-16N1B MDA72-08N1B
    Part Number MDA72-16N1B MDA72-08N1B
    Manufacturer IXYS IXYS
    Series - -
    Package/Case TO-240AA TO-240AA
    Packaging Box Box
    Product Status Active Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Anode 1 Pair Common Anode
    Technology Standard Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1600 V 800 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 113A 113A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 300 A 1.6 V @ 300 A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 15 mA @ 1600 V 15 mA @ 800 V
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C