    STMicroelectronics STTH12004TV1
    Part No.:
    STTH12004TV1
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    ISOTOP
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSTTH12004TV1.pdf
    Description:
    DIODE MODULE GP 400V 60A ISOTOP
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Package/Case:
    ISOTOP
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Configuration:
    2 Independent
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    400 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    60A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.2 V @ 60 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    90 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    50 µA @ 400 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order STTH12004TV1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the STTH12004TV1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STTH12004TV1?
    Image STTH12004TV1
    Part Number STTH12004TV1
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case ISOTOP
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    Diode Configuration 2 Independent
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 60A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 60 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 90 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 400 V
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max)