    SMC Diode Solutions 62CNQ030
    Part No.:
    62CNQ030
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    PRM3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited62CNQ030.pdf
    Description:
    DIODE MODULE SCHOTT 30V 30A PRM3
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    Package/Case:
    PRM3
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    30 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    530 mV @ 30 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    5 mA @ 30 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order 62CNQ030 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 62CNQ030 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 62CNQ030?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 62CNQ030.
    7.How to contact us to get technical supports, such as 62CNQ030 pin diagram, 62CNQ030 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image 62CNQ030SL 62CNQ030SM 62CNQ030
    Part Number 62CNQ030SL 62CNQ030SM 62CNQ030
    Manufacturer SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions
    Series - - -
    Package/Case PRM3-SL PRM3-SM PRM3
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V 30 V 30 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30A 30A 30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 530 mV @ 30 A 530 mV @ 30 A 530 mV @ 30 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 30 V 5 mA @ 30 V 5 mA @ 30 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C