    SMC Diode Solutions 86CNQ200S2
    Part No.:
    86CNQ200S2
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    PRM2
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited86CNQ200S2.pdf
    Description:
    DIODE MODULE SCHOT 200V 80A PRM2
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    Package/Case:
    PRM2
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    200 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    80A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.14 V @ 80 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    1.1 mA @ 200 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order 86CNQ200S2 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 86CNQ200S2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 86CNQ200S2?
    Image 86CNQ200S2
    Part Number 86CNQ200S2
    Manufacturer SMC Diode Solutions
    Series -
    Package/Case PRM2
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 80A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.14 V @ 80 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1.1 mA @ 200 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C