    STMicroelectronics STPS40SM60CG-TR
    Part No.:
    STPS40SM60CG-TR
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOTT 60V 20A D2PAK
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    60 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    625 mV @ 20 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    90 µA @ 60 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    D2PAK
    1. How to order STPS40SM60CG-TR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the STPS40SM60CG-TR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STPS40SM60CG-TR?
    Image STPS40SM60CG-TR
    Part Number STPS40SM60CG-TR
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 625 mV @ 20 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 90 µA @ 60 V
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max)