    onsemi FFL25U120DNTU
    Part No.:
    FFL25U120DNTU
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-264-3, TO-264AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFFL25U120DNTU.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY GP 1200V 25A TO2643
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    TO-264-3, TO-264AA
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    1200 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    25A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    3.5 V @ 25 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    120 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    25 µA @ 1200 V
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-264-3
    1. How to order FFL25U120DNTU on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FFL25U120DNTU price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FFL25U120DNTU?
    Image FFL25U120DNTU
    Part Number FFL25U120DNTU
    Manufacturer onsemi
    Series -
    Package/Case TO-264-3, TO-264AA
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 25A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 3.5 V @ 25 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 120 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 1200 V
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C