    Microchip Technology APT40DQ100BCTG
    Part No.:
    APT40DQ100BCTG
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedAPT40DQ100BCTG.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY GP 1000V 40A TO247
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    1000 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    40A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    3 V @ 40 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    250 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 µA @ 1000 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247 [B]
    1. How to order APT40DQ100BCTG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APT40DQ100BCTG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APT40DQ100BCTG?
    Image APT40DQ100BCTG
    Part Number APT40DQ100BCTG
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case TO-247-3
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1000 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 40A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 3 V @ 40 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 250 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1000 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C