    Rohm Semiconductor RBR20BM30ATL
    Part No.:
    RBR20BM30ATL
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOT 30V 10A TO-252
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    30 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    510 mV @ 10 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    300 µA @ 30 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-252
    1. How to order RBR20BM30ATL on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RBR20BM30ATL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RBR20BM30ATL?
    Image RBR20BM30ATL
    Part Number RBR20BM30ATL
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 510 mV @ 10 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 300 µA @ 30 V
    Operating Temperature - Junction 150°C