    Rohm Semiconductor RBQ15BM45ATL
    Part No.:
    RBQ15BM45ATL
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOT 45V 15A TO-252
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    45 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    590 mV @ 7.5 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    140 µA @ 45 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-252
    1. How to order RBQ15BM45ATL on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RBQ15BM45ATL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RBQ15BM45ATL?
    Image RBQ15BM45ATL
    Part Number RBQ15BM45ATL
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 590 mV @ 7.5 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 140 µA @ 45 V
    Operating Temperature - Junction 150°C