    Rohm Semiconductor RBR30NS30AFHTL
    Part No.:
    RBR30NS30AFHTL
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRBR30NS30AFHTL.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOTT 30V 30A LPDS
    Shipping
    Inventory:843
    Package/Case:
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    30 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    550 mV @ 15 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    300 µA @ 30 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Supplier Device Package:
    LPDS
    1. How to order RBR30NS30AFHTL on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RBR30NS30AFHTL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RBR30NS30AFHTL?
    Image RBR30NS30AFHTL
    Part Number RBR30NS30AFHTL
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 15 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 300 µA @ 30 V
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max)