    Murata Electronics RDED72W474K5B1H03B
    Part No.:
    RDED72W474K5B1H03B
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRDED72W474K5B1H03B.pdf
    Description:
    LEADED MLCC FOR GENERAL PURPOSE
    Shipping
    Inventory:391
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    450V
    Temperature Coefficient:
    X7T
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.354" (9.00mm)
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Lead Style:
    Straight
    1. How to order RDED72W474K5B1H03B on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RDED72W474K5B1H03B price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RDED72W474K5B1H03B?
    Image RDED72W474K5B1H03B
    Part Number RDED72W474K5B1H03B
    Manufacturer Murata Electronics
    Series RDE
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 450V
    Temperature Coefficient X7T
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.354" (9.00mm)
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)