    Murata Electronics GRM21BZ7YA475KE15K
    Part No.:
    GRM21BZ7YA475KE15K
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGRM21BZ7YA475KE15K.pdf
    Description:
    CAP CER 4.7UF 35V X7R 0805
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    35V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GRM21BZ7YA475KE15K on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GRM21BZ7YA475KE15K price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GRM21BZ7YA475KE15K?
    Image GRM21BZ7YA475KE15K
    Part Number GRM21BZ7YA475KE15K
    Product Status Active
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 35V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)