    Murata Electronics GRM21BC81C226ME44L
    Part No.:
    GRM21BC81C226ME44L
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGRM21BC81C226ME44L.pdf
    Description:
    CAP CER 22UF 16V X6S 0805
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    X6S
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GRM21BC81C226ME44L on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GRM21BC81C226ME44L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GRM21BC81C226ME44L?
    Image GRM21BC81C226ME44L
    Part Number GRM21BC81C226ME44L
    Product Status Active
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X6S
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)