    Murata Electronics GRM187R61A226ME15D
    Part No.:
    GRM187R61A226ME15D
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGRM187R61A226ME15D.pdf
    Description:
    CAP CER 22UF 10V X5R 0603
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.031" (0.80mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GRM187R61A226ME15D on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GRM187R61A226ME15D price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GRM187R61A226ME15D?
    Image GRM187R61A226ME15D
    Part Number GRM187R61A226ME15D
    Product Status Active
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.031" (0.80mm)