    Murata Electronics GRM155R61A475MEAAD
    Part No.:
    GRM155R61A475MEAAD
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGRM155R61A475MEAAD.pdf
    Description:
    CAP CER 4.7UF 10V X5R 0402
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Package / Case:
    0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GRM155R61A475MEAAD on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GRM155R61A475MEAAD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GRM155R61A475MEAAD?
    Image GRM155R61A475MEAAD
    Part Number GRM155R61A475MEAAD
    Product Status Active
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.026" (0.65mm)