    Murata Electronics GRM155R61A106ME11D
    Part No.:
    GRM155R61A106ME11D
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGRM155R61A106ME11D.pdf
    Description:
    CAP CER 10UF 10V X5R 0402
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10V
    Temperature Coefficient:
    X5R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Package / Case:
    0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GRM155R61A106ME11D on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GRM155R61A106ME11D price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GRM155R61A106ME11D?
    Image GRM155R61A106ME11D
    Part Number GRM155R61A106ME11D
    Product Status Active
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)