    Murata Electronics GQM1555C2D6R8WB01D
    Part No.:
    GQM1555C2D6R8WB01D
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGQM1555C2D6R8WB01D.pdf
    Description:
    CAP CER 6.8PF 200V NP0 0402
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    GQM
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    6.8 pF
    Tolerance:
    ±0.05pF
    Voltage - Rated:
    200V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Q, Low Loss
    Ratings:
    Applications:
    RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GQM1555C2D6R8WB01D on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GQM1555C2D6R8WB01D price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GQM1555C2D6R8WB01D?
    Image GQM1555C2D6R8WB01D
    Part Number GQM1555C2D6R8WB01D
    Manufacturer Murata Electronics
    Series GQM
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 6.8 pF
    Tolerance ±0.05pF
    Voltage - Rated 200V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q, Low Loss
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)