    Murata Electronics GCM188D70E226ME36D
    Part No.:
    GCM188D70E226ME36D
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGCM188D70E226ME36D.pdf
    Description:
    CAP CER 22UF 2.5V X7T 0603
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    GCM
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    2.5V
    Temperature Coefficient:
    X7T
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.039" (1.00mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GCM188D70E226ME36D on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GCM188D70E226ME36D price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM188D70E226ME36D?
    Image GCM188D70E226ME36D
    Part Number GCM188D70E226ME36D
    Manufacturer Murata Electronics
    Series GCM
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 2.5V
    Temperature Coefficient X7T
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)