    Murata Electronics GCM1885C1H100JA16D
    Part No.:
    GCM1885C1H100JA16D
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedGCM1885C1H100JA16D.pdf
    Description:
    CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0603
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    GCM
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    10 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.035" (0.90mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GCM1885C1H100JA16D on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the GCM1885C1H100JA16D price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM1885C1H100JA16D?
    Image GCM1885C1H100JA16D
    Part Number GCM1885C1H100JA16D
    Manufacturer Murata Electronics
    Series GCM
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 10 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)