    Murata Electronics EVA86Q7UTF101KA01K
    Part No.:
    EVA86Q7UTF101KA01K
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedEVA86Q7UTF101KA01K.pdf
    Description:
    CAP CERAMIC SAFETY 100PF 305VAC
    Shipping
    Inventory:914
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    EVA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    100 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    305VAC
    Temperature Coefficient:
    U2J
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    X1, Y2
    Applications:
    Safety
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    Nonstandard SMD
    Size / Dimension:
    0.315" L x 0.236" W (8.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.098" (2.50mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Gull Wing
    1. How to order EVA86Q7UTF101KA01K on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the EVA86Q7UTF101KA01K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EVA86Q7UTF101KA01K?
    Image EVA86Q7UTF101KA01K
    Part Number EVA86Q7UTF101KA01K
    Manufacturer Murata Electronics
    Series EVA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 100 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 305VAC
    Temperature Coefficient U2J
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings X1, Y2
    Applications Safety
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case Nonstandard SMD
    Size / Dimension 0.315" L x 0.236" W (8.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.098" (2.50mm)