    Littelfuse Inc. 031201.5VXP
    Part No.:
    031201.5VXP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited031201.5VXP.pdf
    Description:
    FUSE GLASS 1.5A 250VAC 3AB 3AG
    Shipping
    Inventory:5
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    Series:
    312
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps):
    1.5 A
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    100A
    Melting I²t:
    2.35
    Approval Agency:
    CE, CSA, PSE, UL
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)