    Littelfuse Inc. 031201.6MXP
    Part No.:
    031201.6MXP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited031201.6MXP.pdf
    Description:
    FUSE GLASS 1.6A 250VAC 3AB 3AG
    Shipping
    Inventory:620
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    Series:
    312
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps):
    1.6 A
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    100A
    Melting I²t:
    2.8
    Approval Agency:
    CE, CSA, KC, PSE, UL
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
    1. How to order 031201.6MXP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 031201.6MXP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 031201.6MXP?
    Image 0312010.MXP 031201.5MXP 0312010.HXP 0312015.HXP 031201.6MXP
    Part Number 0312010.MXP 031201.5MXP 0312010.HXP 0312015.HXP 031201.6MXP
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case
    Series 312 312 312 312 312
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder
    Fuse Type Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps) 10 A 1.5 A 10 A 15 A 1.6 A
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 32 V 250 V
    Voltage Rating - DC - - - - -
    Response Time Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 200A 100A 200A 300A 100A
    Melting I²t 298.0 2.35 298.0 490.5 2.8
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Color - - - - -
    Size / Dimension 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)