    Littelfuse Inc. 0230.750HXP
    Part No.:
    0230.750HXP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited0230.750HXP.pdf
    Description:
    FUSE GLASS 750MA 250VAC 125VDC
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    Series:
    230
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Through Hole
    Fuse Type:
    Cartridge, Glass
    Current Rating (Amps):
    750 mA
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    125 V
    Response Time:
    Slow Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    35A AC, 10kA DC
    Melting I²t:
    2.95
    Approval Agency:
    CE, CSA, UL
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)