    Littelfuse Inc. 021606.3TXP
    Part No.:
    021606.3TXP
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited021606.3TXP.pdf
    Description:
    FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM
    Series:
    216
    Fuse Type:
    Cartridge, Ceramic
    Current Rating (Amps):
    6.3 A
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    1.5kA
    Melting I²t:
    56.43
    Approval Agency:
    BSI, CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)