    Littelfuse Inc. 021606.3HXP
    Part No.:
    021606.3HXP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited021606.3HXP.pdf
    Description:
    FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM
    Shipping
    Inventory:300
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    Series:
    216
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Cartridge, Ceramic
    Current Rating (Amps):
    6.3 A
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    1.5kA
    Melting I²t:
    56.43
    Approval Agency:
    BSI, CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
    1. How to order 021606.3HXP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 021606.3HXP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 021606.3HXP?
    Image 021606.3MXP 021606.3HXP 021606.3MXEP 021606.3MRET1P 021606.3MXESPP
    Part Number 021606.3MXP 021606.3HXP 021606.3MXEP 021606.3MRET1P 021606.3MXESPP
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case
    Series 216 216 216 216 216SP
    Packaging Bulk Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Requires Holder Requires Holder Through Hole Through Hole Through Hole
    Current Rating (Amps) 6.3 A 6.3 A 6.3 A 6.3 A 6.3 A
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC - - - - -
    Response Time Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 1.5kA 1.5kA 1.5kA 1.5kA 1.5kA
    Melting I²t 56.43 56.43 56.43 56.43 56.43
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Color - - - - -
    Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)