    Littelfuse Inc. 015406.3DR
    Part No.:
    015406.3DR
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited015406.3DR.pdf
    Description:
    FUSE BRD MNT 6.3A 125VAC/VDC SMD
    Series:
    OMNI-BLOK® 154
    Current Rating (Amps):
    6.3 A
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    125 V
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    50A
    Melting I²t:
    9.17
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)
    1. How to order 015406.3DR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 015406.3DR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 015406.3DR?
    Image 015406.3DR
    Part Number 015406.3DR
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package/Case
    Series OMNI-BLOK® 154
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Mounting Type Requires Holder, Surface Mount
    Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Current Rating (Amps) 6.3 A
    Voltage Rating - AC 125 V
    Voltage Rating - DC 125 V
    Response Time Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
    Melting I²t 9.17
    Approval Agency PSE, UL
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Color -
    Size / Dimension 0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)