    Littelfuse Inc. 015401.5DR
    Part No.:
    015401.5DR
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited015401.5DR.pdf
    Description:
    FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    Series:
    OMNI-BLOK® 154
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder, Surface Mount
    Fuse Type:
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Current Rating (Amps):
    1.5 A
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    125 V
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    50A
    Melting I²t:
    0.853
    Approval Agency:
    PSE, UL
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)
    1. How to order 015401.5DR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 015401.5DR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 015401.5DR?
    Image 015401.5DR 0154010.DR 015401.5DRT 0154010.DRL 015401.6DR
    Part Number 015401.5DR 0154010.DR 015401.5DRT 0154010.DRL 015401.6DR
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case
    Series OMNI-BLOK® 154 OMNI-BLOK® 154 OMNI-BLOK® 154T OMNI-BLOK® 154L OMNI-BLOK® 154
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Current Rating (Amps) 1.5 A 10 A 1.5 A 10 A 1.6 A
    Voltage Rating - AC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
    Voltage Rating - DC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
    Response Time Fast Blow Fast Blow Slow Blow Fast Blow Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A 35A AC, 50A DC 50A 35A AC, 50A DC 50A
    Melting I²t 0.853 26.46 3.65 26.46 1.06
    Approval Agency PSE, UL PSE, UL PSE, UL PSE, UL PSE, UL
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Color - - - - -
    Size / Dimension 0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm) 0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm) 0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm) 0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm) 0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)