    Littelfuse Inc. 015401.5DRT
    Part No.:
    015401.5DRT
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited015401.5DRT.pdf
    Description:
    FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD
    Series:
    OMNI-BLOK® 154T
    Current Rating (Amps):
    1.5 A
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    125 V
    Response Time:
    Slow Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    50A
    Melting I²t:
    3.65
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)
    1. How to order 015401.5DRT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 015401.5DRT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 015401.5DRT?
    Image 015401.5DR 0154010.DR 015401.5DRT 0154010.DRL 015401.6DR
    Part Number 015401.5DR 0154010.DR 015401.5DRT 0154010.DRL 015401.6DR
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package/Case
    Series OMNI-BLOK® 154 OMNI-BLOK® 154 OMNI-BLOK® 154T OMNI-BLOK® 154L OMNI-BLOK® 154
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Current Rating (Amps) 1.5 A 10 A 1.5 A 10 A 1.6 A
    Voltage Rating - AC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
    Voltage Rating - DC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
    Response Time Fast Blow Fast Blow Slow Blow Fast Blow Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A 35A AC, 50A DC 50A 35A AC, 50A DC 50A
    Melting I²t 0.853 26.46 3.65 26.46 1.06
    Approval Agency PSE, UL PSE, UL PSE, UL PSE, UL PSE, UL
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Color - - - - -
    Size / Dimension 0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm) 0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm) 0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm) 0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm) 0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)