    Littelfuse Inc. 01541.25DR
    Part No.:
    01541.25DR
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Fuses
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited01541.25DR.pdf
    Description:
    FUSE BRD MT 1.25A 125VAC/VDC SMD
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    Series:
    OMNI-BLOK® 154
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder, Surface Mount
    Fuse Type:
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Current Rating (Amps):
    1.25 A
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    125 V
    Response Time:
    Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    50A
    Melting I²t:
    0.664
    Approval Agency:
    PSE, UL
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Color:
    Size / Dimension:
    0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)
    1. How to order 01541.25DR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 01541.25DR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 01541.25DR?
    Image 01541.25DR
    Part Number 01541.25DR
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package/Case
    Series OMNI-BLOK® 154
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Mounting Type Requires Holder, Surface Mount
    Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
    Current Rating (Amps) 1.25 A
    Voltage Rating - AC 125 V
    Voltage Rating - DC 125 V
    Response Time Fast Blow
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
    Melting I²t 0.664
    Approval Agency PSE, UL
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Color -
    Size / Dimension 0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)