    KYOCERA AVX 600F220FT250XT
    Part No.:
    600F220FT250XT
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited600F220FT250XT.pdf
    Description:
    CAP CER 22PF 250V C0G/NP0 0805
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    ATC 600F
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    22 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    250V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
    Ratings:
    Applications:
    RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.051" (1.30mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order 600F220FT250XT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 600F220FT250XT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 600F220FT250XT?
    Image 600F220FT250XT
    Part Number 600F220FT250XT
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series ATC 600F
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 22 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 250V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)