    KYOCERA AVX 100B121JW300XT
    Part No.:
    100B121JW300XT
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited100B121JW300XT.pdf
    Description:
    CAP CER 120PF 300V P90 1111
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Porcelain Superchip® ATC 100B
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    120 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    300V
    Temperature Coefficient:
    P90
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Q, Low Loss, Low ESL
    Ratings:
    Applications:
    RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1111 (2828 Metric)
    Size / Dimension:
    0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.102" (2.59mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order 100B121JW300XT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 100B121JW300XT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 100B121JW300XT?
    Image 100B121JW300XT
    Part Number 100B121JW300XT
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series Porcelain Superchip® ATC 100B
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 120 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 300V
    Temperature Coefficient P90
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q, Low Loss, Low ESL
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1111 (2828 Metric)
    Size / Dimension 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.102" (2.59mm)