    KYOCERA AVX 08055C333JAZ2A
    Part No.:
    08055C333JAZ2A
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited08055C333JAZ2A.pdf
    Description:
    CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
    Series:
    FLEXITERM®
    Capacitance:
    0.033 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Soft Termination
    Ratings:
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.94mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order 08055C333JAZ2A on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 08055C333JAZ2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 08055C333JAZ2A?
    Image 08055C333JAZ2A
    Part Number 08055C333JAZ2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series FLEXITERM®
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.033 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)