    KEMET CKC33C563JDGACTU
    Part No.:
    CKC33C563JDGACTU
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCKC33C563JDGACTU.pdf
    Description:
    KC-LINK 3640 56NF 1000VDC C0G
    Shipping
    Inventory:250
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    KC Link Comm C0G
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.056 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    3640 (9110 Metric)
    Size / Dimension:
    0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.106" (2.70mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order CKC33C563JDGACTU on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CKC33C563JDGACTU price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC33C563JDGACTU?
    Image CKC33C563JDGACTU
    Part Number CKC33C563JDGACTU
    Manufacturer KEMET
    Series KC Link Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.056 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 3640 (9110 Metric)
    Size / Dimension 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.106" (2.70mm)