    KEMET CBR04C101F3GAC
    Part No.:
    CBR04C101F3GAC
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCBR04C101F3GAC.pdf
    Description:
    CAP CER 100PF 25V C0G/NP0 0402
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    CBR-SMD RF C0G
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    100 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    25V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
    Ratings:
    Applications:
    RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order CBR04C101F3GAC on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CBR04C101F3GAC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CBR04C101F3GAC?
    Image CBR04C101F3GAC
    Part Number CBR04C101F3GAC
    Manufacturer KEMET
    Series CBR-SMD RF C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 100 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)