    KEMET C331C222KHR5HA
    Part No.:
    C331C222KHR5HA
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedC331C222KHR5HA.pdf
    Description:
    CAP CER RAD MONO
    Shipping
    Inventory:250
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    GoldMax 300 Comm X7R HV
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    2200 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    3000V (3kV)
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    Bypass, Decoupling
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial
    Size / Dimension:
    0.300" L x 0.250" W (7.62mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.420" (10.66mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.250" (6.35mm)
    Lead Style:
    Straight
    1. How to order C331C222KHR5HA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the C331C222KHR5HA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C331C222KHR5HA?
    Image C331C222KHR5HA
    Part Number C331C222KHR5HA
    Manufacturer KEMET
    Series GoldMax 300 Comm X7R HV
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 2200 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 3000V (3kV)
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Ratings -
    Applications Bypass, Decoupling
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.300" L x 0.250" W (7.62mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.420" (10.66mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.250" (6.35mm)